Dhamma Centrum
BODHIPALAJizerské hory


 

 

 

 

 

Ačkoliv v roce 2007 Meditační centrum Bodhipala nenabídne žádný program kurzů, meditující nepřijdou zkrátka: ve stejném objektu v Jizerských horách sérii letních kurzů uspořádá Buddha Mangala. Seznam kurzů, které Mangala má již dojednány, budou zveřejněny na webu Mangaly. Taktéž detailní podmínky účasti se dovíte z webu Mangaly (anebo direktně od Jitky Haškové, která celý program léta bude manažovat). Dá se předpokládat, že okolnosti provozu meditačních kurzů budou v 2007 v zásadě podobné - a proto zde pro vaši orientaci necháváme údaje, které ale platily pro rok 2006.

 

 

Popis objektu z roku 2006:

... Jedná se opět o velký dům v Jizerských horách na severu Čech. Oproti minulému objektu je tento moderněji zařízen a bude k dispozici více dvoulůžkových a třílůžkových pokojů, které povětšině mají vlastní umývadlo (- sprchy a záchody jsou na jednotlivých podlažích). I když krajina je tam všude kopcovitá, v direktním okolí objektu je dostatek zcela plochého terénu na meditaci v chůzi – (i na parkování aut).

Jak tomu bylo již v minulých letech, i v roce XXXX největší důraz je v programu kladen na návazné týdenní a 14-ti denní kurzy meditace soustředění a vhledu, takže opět bude možné naplánovat si relativně dlouhodobý meditační pobyt. Soboty budou opět jediným dnem příjezdů a odjezdů; kurzy budou začínat (pokud neuvedeno jinak) vždy v XX:00. Meditací se samozřejmě mohou zúčastnit i noví  zájemci - tito ale budou muset přijet k začátku některého z kurzů (rozpis kurzů je detailně uveden na stránce „program“).

.

Organizaci Meditačního centra Bodhipala převzala:
Jitka Hašková  tel. (do 21:00)/záznamník  257 210 585, 
e-mail: haskova.jitka@volny.cz

Churáňvská 5, 150 00 Praha 5

 

Meditační centrum chce v principu i nadále fungovat na bázi darů. Vzhledem k lépe vybavenému objektu a zahraničním učitelům ale výlohy a režie budou citelně vyšší, než jak tomu bylo v minulých letech.  

 

 

 

 

 

 

V každém případě povlak na polštář, prostěradlo a spací pytel sebou! Nemáte-li spací pytel, pak ještě také povlak na deku ! A samozřejmě všechny potřebné osobní věci na celou dobu pobytu a vše, co potřebujete na meditaci v sedě. V hale je na zemi jen koberec. Předepsané léky sebou.

 

 

Denní program pro meditující zahrnuje 45 minut aktivní (pracovní) meditace bez mluvení. To je velmi důležitá součást kurzu, která má učit meditujícího přivést jasnou pozornost do denních aktivit našeho každodenního života.

Aktivní meditační tým:

 

·    Pro kurzy se zahraničními učiteli budou třeba překladatelé z angličtiny do češtiny.

 

·    Na provoz Centra bude najata hlavní kuchařka (to je také jeden z důvodů vyšších příspěvků na pobyt). Na některé kurzy bude potřeba druhá osoba do kuchyně jako pomocný kuchař a na mytí nádobí. Kdo máte zájem o tuto spolupráci, spojte se s Jitkou Haškovou.

Pro aktivní meditační tým platí: denní "aktivní" doba 4-a-půl až 5 hodin, zato ale pobyt na Bodhipále neodvislý od finančního přispění. I pro aktivní tým bude platit, že se bude jednat v principu o meditační pobyt – část dne to prostě bude meditace dynamická (je běžné, že při vaření kuchaři spolu potřebují trochu komunikovat). I pro provozní tým budou organizovány rozhovory s učiteli.


pohled z příjezdové strany

 

Několik dalších foto (klepni a pak zase nově naskočené okno zavři):

 

jídelna         pokoj         jiný pokoj         terasa         objekt zezadu

 

 

 

 

 

 

Pro Bodhipálu je okolnost "chráněného prostředí" a ušlechtilého mlčení základním nosným pilířem procesu bytostné transformace. Aby se ale meditující mohli také trochu poznat mezi sebou a prožít Dhammu na běžné sociální úrovni (- a to je také vysoce důležité), v sobotu při konci a začátku kurzů bude na tento den vyhrazena jedna společenská místnost (jídelna), kde odjíždějící a přijíždějící budou moci spolu normálně komunikovat